Mieszkańcy Krzywaczki wygrywają w sprawie o trucie powietrza

Starosta myślenicki nakazał zakładowi meblarskiemu z Krzywaczki wymianę kotła grzewczego wykorzystywanego w przedsiębiorstwie. Decyzja jest wynikiem postępowania wszczętego w kwietniu przez starostę na wniosek Fundacji Frank Bold, do której z prośbą o pomoc zwrócili się mieszkańcy. Ich życie utrudniał gryzący, ciemny dym wydobywający się z położonego po sąsiedzku zakładu.

– Walka z zanieczyszczającym powietrze przedsiębiorcą zakończyła się zwycięstwem mieszkańców. Starosta uznał, że zakład produkujący meble naruszał małopolską uchwałę antysmogową i nakazał przedsiębiorcy wymianę kotłów grzewczych na nowoczesne urządzenia, zgodne z ekoprojektem. Dzięki tej decyzji mieszkańcy będą mogli wkrótce odetchnąć – powiedział Adrian Chochoł, prawnik Frank Bold.

Prośby od mieszkańców Krzywaczki o pomoc w tej sprawie zaczęły wpływać do Fundacji Frank Bold w grudniu 2021 r. Przesyłane prawnikom zdjęcia i nagrania pokazywały, że z kominów pobliskiego zakładu wydobywały się duże ilości ciemnego dymu. Zgodnie z przekazywanymi informacjami kominy dymiły codziennie, przez całą dobę, przy czym szczególnie intensywnie popołudniami.

Wniosek do starosty myślenickiego o wszczęcie postępowania w sprawie nakazania przedsiębiorcy ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko był kolejną próbą uporania się z problemem mieszkańców Krzywaczki. Wcześniej Frank Bold interweniował w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie.

– Niestety, WIOŚ działał w tej sprawie niespiesznie. Inspekcja przez wiele miesięcy nie mogła poradzić sobie z problemem, mimo że sytuacja była oczywista – już na samym początku kontroli zostało wykazane, że przedsiębiorca eksploatuje kotły niezgodne z obowiązującą w Małopolsce uchwałą antysmogową. Dlatego bardzo nas cieszy to, że starosta myślenicki skorzystał ze swoich uprawnień i podjął skuteczne kroki, by zakończyć udrękę mieszkańców – skomentował Adrian Chochoł.